آیا خرید از اینترنت امن است؟

نوشته شده توسط | دسته بندی: | ۸ آذر ۱۳۹۸ | لینک کوتاه: http://sellfree.ir/?p=21489 | تایید شده

انتشار در: لینکدین تلگرام فیسبوک توئیتر واتس آپ
(می توانید نظر خود را در مورد این مقاله ثبت نمایید)

امروزه با توجه به گسترش فضای مجازی و همچنین فعالیت انواع گوناگونی از فروشگاه های اینترنتی، داشتن یک خرید امن از اینترنت برای بسیاری از کاربران آن تبدیل به یک چالش مهم گشته، در این مقاله سعی بر آن داریم که شما را با نکات ساده ای که با رعایت آنها می توان یک خرید امن اینترنتی را تجربه کرد معرفی کنیم.

برای انجام یک خرید امن و شناسایی سایت های فروشگاهی معتبر راه های مختلفی وجود دارد که در ذیل این نکات را ارائه خواهیم کرد. شما به راحتی با رعایت توصیه های زیر و کمی افزایش دانش می توانید از خرید اینترنتی خود لذت برده و تجربه یک خرید امن را داشته باشید.

چه خطراتی در هنگام خرید اینترنتی ممکن است رخ دهد.

  • متداول ترین اتفاقی که در خرید های اینترنتی بدون رعایت توصیه های امنیتی رخ می‌دهد عدم تحویل کالایی است که خریداری کرده اید.
  • ممکن است کالایی را که به صورت اینترنتی خریداری کرده و تحویل گرفته اید با مشخصات گفته شده در سایت فروشنده مطابقت نداشته باشد.
  • ممکن است کالای خریداری شده توسط شما با تاخیر زیاد و یا به سختی به شما برسد.
  • امکان سو استفاده از کارت های اعتباری شما که برای خرید اینترنتی استفاده شده هست.
  • احتمال خدمات پس از فروش ضعیف از سمت فروشنده می باشد.

برای اجتناب از مشکلات ذکر شده در بالا لازم است به نکات ذیل در هنگام خرید اینترنتی دقت نظر داشته باشید.

  • از فروشندگان معتبر اقدام به خرید کنید:

دقت داشته باشید همیشه هنگام خرید امن اینترنتی از فروشندگان معتبر و سایت های فروشگاهی دارای نماد اعتماد انجام دهید و نسبت به بررسی آدرس های موجود در سایت و تلفن های تماس آنها اقدام کنید.

همیشه سیاست فروشگاه را در قبال حفظ حریم شخصی و بازپرداخت وجه کالا را بررسی کنید. در هنگام پرداخت وجه از طریق اینترنت از روش های مطمئن استفاده کنید تا در صورت عدم تحویل کالا اطلاعات مالی شما محفوظ باشد.

همیشه سعی کنید از سایت هایی خرید خود را انجام دهید که دارای نماد اعتماد معتبر باشند. در این ارتباط می توانید برای مشاهده سایت های دارای نماد اعتماد به سایت enamad.ir/ShopList.aspx مراجعه کنید.

  • هنگام پرداخت وجه موارد زیر را مد نظر داشته باشید:

دقت داشته باشید سایتی که برای پرداخت وجه از آن استفاده می کنید معتبر باشد و حتما مد نظر داشته باشید ابتدای آدرس اینترنتی درگاه پرداخت با //:https شروع شده باشد و حتما در گوشه پایین صفحه علامت قفل(Padlock) وجود داشته باشد.

البته مدنظر داشته باشد که برای صاحبان سایت که قصد کلاهبرداری از شما را داشته باشند ایجاد علامت قفل برای فریب کار سختی نیست.

در هنگام مشاهده صفحه مربوط به بانک حتما بررسی کنید آدرس صفحه با آدرس صفحه بانک دقیقا یکی بوده و تفاوتی نداشته باشد.

متاسفانه امروزه هکرها با طراحی صفحات مشابه صفحه پرداخت بانک ها اقدام به جمع آوری اطلاعات بانکی کاربران و سو استفاده از این اطلاعات می‌کنند.

  • نسبت به دسیسه های کلاهبردارانه هوشیار باشید:

اگر در هنگام معامله شرایط بسیار ایده آل به نظر رسید احتمال کلاهبرداری نیز می باشد.

در این مواقع حتما به جستجو در رابطه با فروشگاه مد نظر پرداخته و بررسی کنید آیا پیش از شما نیز کسی اقدام به خرید از آنها کرده و آیا فروشگاه معتبری هست یا نه.

در رابطه با سایت های فروش بسته های کسب درامد، به طور کلی بسیاری از طرح های کار در منزل که وعده های کسب درامد بالا در منزل می‌دهند فریبی بوده برای کاربران اینترنت، پس حتما هنگام مشاهده این سایت ها و یا در صورت اقدام به خرید از آنها توصیه های امنیتی را مد نظر داشته باشید.

نکات مهم هنگام خرید اینترنتی:

  • همیشه در رابطه با محصولی که قصد خرید اینترنتی آن را دارید به طور کامل مطلع باشید و سعی کنید تمام موارد در رابطه با محصول را در سایت مورد نظر مطالعه کنید حتی اگر این کار بسیار زمان بر باشد. در رابطه با امکان باز پس دادن کالا و پرداخت وجه شما اطلاع کامل داشته باشید.سعی کنید تمام مدارک مربوط به معامله را نزد خود نگه دارید حتی از نامه های الکترونیک مرتبط با این معامله پرینت تهیه کرده و نزد خود داشته باشید.
  • نسبت به حفظ اطلاعات شخصی خود حساسیت بالا داشته باشید:

هیچ وقت اطلاعات مالی خود را از طریق نامه الکترونیک ارسال نکنید، نامه های الکترونیک روش مطمئنی برای ارسال اطلاعات مالی و شخصی نیست.

به هیچ عنوان روی لینک های موجود در نامه های الکترونیک که از شما درخواست اطلاعات مالی می‌کنند کلیک نکنید،  شرکت های معتبر هرگز از طریق نامه های الکترونیک و یا پیام های پاپ آپ از شما درخواست اطلاعات مالی نمی کنند.

حاشیه های خرید

با دانستن نام و مشخصات کامل محصول مورد نظر خود می توانیم به مقایسه بین فروشندگان مختلف بپردازیم که این امر کمک شایانی به خرید ما میکند. لازم است بدانید بسیاری از فروشندگان خرده فروش ممکن است کالای مورد نظر شما را با قیمت مناسب تری عرضه کنند.

سعی کنید هنگام خرید اینترنتی از شیوه های پرداخت درب منزل استفاده کنید تا هنگام تحویل کالا و قبل از پرداخت وجه کاملا محصول را بررسی کنید.

 

 

تگ ها: , , ,

نظر خود را ثبت نمایید