ثبت نام در بورس

نوشته شده توسط | دسته بندی: | ۲۳ تیر ۱۳۹۹ | لینک کوتاه: http://sellfree.ir/?p=33407 | تایید شده

انتشار در: لینکدین تلگرام فیسبوک توئیتر واتس آپ
(می توانید نظر خود را در مورد این مقاله ثبت نمایید)

یکی از بازارهای فعالِ در حال حاضر بازار بورس اوراق بهادار است که می توانید در آن ثبت نام کرده و به شرط داشتن مهارت در این زمینه بازده خوبی نصیبتان می شود.

این روزها که زندگی بشر دیجیتالی شده است، برای ثبت نام در بورس و انجام معاملات بورسی دیگر نیازی نیست که مانند گذشته در تالار بورس حضور داشته باشید. بلکه به راحتی می توانید از طریق لپ تاپ، تبلت و یا گوشی سهام مورد نظرتان را بخرید یا بفروشید.

برای ثبت نام در بورس و انجام معاملاتتان باید یک سری مراحل را طی کنید. اما قبل از آن بهتر است درباره بورس، سهام و خرید و فروش سهام کمی بیشتر بدانید.

بورس چیست؟

یک تعریف ساده برای بورس می تواند این باشد که بورس هم یک بازار است که در آن می توان خرید و فروش انجام داد. اما شکل خرید و فروش در این بازار با آنچه که در تصورات شما است، فرق دارد.

به طور معمول ممکن است هر کدام از ما برای خرید مایحتاج مورد نیازمان به بازار رفته و کالاهایی را خریداری کنیم. اما بازار بورس متفاوت است. در بازار بورس کالایی داده یا گرفته نمی شود، بلکه در این بازار سرمایه گزاران با خرید بورس ارز یا بورس کالا داد و ستد می کنند.

در واقع در این بازار سهام و اوراق بهادار و مانند آن خرید و فروش می شود. در این بازار شرکت های سهامی عام، سهام خود را زیر نظر بازار بورس برای فروش ارائه می دهند و خریداران سهام آنها را می خرند. خریداران می توانند یک شخص عادی (حقیقی) و یا شرکت های بزرگ (حقوقی) باشند.

هر کس می تواند به اندازه پولی که دارد سهام بخرد که حداقل سهام در بازار بورس ایران ۱۰۰ هزار تومان است.

همچنین در این بازار علاوه بر اوراق بهادار، اوراق مشارکت نیز خرید و فروش می شود که قوانین مخصوص به خودش را دارد.

در این نوع خرید و فروش، شرکت ها بخشی از سهام خود را در بازار بورس عرضه می کنند و خریداران با خرید این بخش از سهام شرکت، سهامدار آن شرکت محسوب می شوند.

مانند اینکه شما یک کسب و کار کوچک داشته باشید و برای توسعه آن سرمایه ای نداشته باشید. می توانید برای خود یک شریک پیدا کنید که به اندازه شما، بیشتر و یا کمتر از آن سرمایه ای داشته باشد و در اختیارتان قرار دهد تا کسب و کار خود را توسعه بدهید و سود بیشتری به دست بیاورید.

حال شریک شما به اندازه پولی که در کسب و کار شما آورده است، در کارتان شریک است.

مراحل ثبت نام در بورس

 • ثبت نام در سامانه کارگزاری سجام
 • دریافت کد بورسی
 • ثبت نام کردن در کارگزاری
 • دریافت کردن اطلاعات حساب
 • شروع انجام معاملات

برای اینکه بتوانید در بازار بورس چه به صورت یک شخص حقیقی (شخصی مانند من یا شما) و یا حقوقی (شرکت ها) سرمایه گذاری کنید، ابتدا باید یک کارگزار رسمی که مورد تأیید سازمان بورس اوراق بهادار باشد را انتخاب کنید. این مرحله همان دریافت کد بورسی است که برای هر نفر به طور اختصاصی ارائه داده می شود و به منزله شناسه او در بازار بورس است.

این کد برای هر نفر تنها یک بار صادر می گردد و شامل تعدادی حرف و عدد است. هنگامی که قصد ورود به بازار بورس را داشته باشید باید این کد را وارد کنید. بنابراین سعی کنید این کد را به خاطر داشته باشید. زیرا بدون داشتن این کد نمی توانید در بازار سرمایه به خرید و فروش سهام بپردازید.

نحوه ثبت نام در بورس

ثبت نام در بورس اوراق بهادار و دریافت کد بورسی در کارگزاری های بسیاری، به دو روش انجام می شود.

 • حضوری
 • غیر حضوری

برای ثبت نام به روش حضوری، فرد به یکی از شعبه های کارگزاری مراجعه کرده و مدارک مورد نیاز را ارائه داده و با تکمیل کردن فرم های ثبت نام برای دریافت کد بورسی می تواند ثبت نام خود را تکمیل کند.

در روش غیر حضوری ابتدا فرد در یکی از سایت های کارگزاری مانند آگاه، سجام و یا مفید، مراحل اولیه ثبت نام را انجام داده و فرم ها را تکمیل کرده و احراز هویت انجام می شود.

برای اینکار آدرس محل سکونت و یا محل کار را به کارگزاری ها می دهند و یک شخص از طرف کارگزاری به محل آدرس می رود و احراز هویت می کند و یا خود شخص به یکی از دفاتر پیش خوان تعیین شده و یا شعبه های کارگزاری مراجعه کرده و احراز هویت انجام می شود.

در حال حاضر شرایط احراز هویت به صورت اینترنتی فراهم شده و می توانید بصورت غیر حضوری اقدام به احراز هویت کنید.

برای ثبت نام در بورس و دریافت کد بورسی چه مدارکی لازم است؟

 1. اصل شناسنامه و کپی صفحه اول شناسنامه و صفحه توضیحات
 2. اصل کارت ملی و کپی پشت و روی کارت ملی
 3. شماره حساب و شماره شبای بانکی
 4. تکمیل کردن فرم مشخصات مشتری
 5. تکمیل کردن فرم درخواست کد بورسی

پس از انجام مراحل بالا کارگزاری ها مدارک مشتریان را بررسی کرده و به سازمان بورس ارائه می دهند و سه روز پس از آن کد بورسی صادر می شود.

حال می توانید در بازار بورس شروع به فعالیت کنید. اما یادتان باشد اگر می خواهید شخصاً به سرمایه گذاری بپردازید باید آموزش های لازم درباره سرمایه گذاری در بورس را بدانید و یا می توانید از صندوق های سرمایه گذاری در بورس استفاده کنید.

آموزش بورس

درست است که سرمایه گذاری کردن مانند رشته های تحصیلی در دانشگاه ها تدریس نمی شود، اما می توانید اصول این کار را در دوره های آموزش بورس و یا از کسانی که در راه فعالیت دارند بیاموزید.

بنابراین سعی کنید بدون آموزش دیدن و فقط صرفاً به توصیه دیگران، هیچ سهمی را نخرید و سرمایه گذاری نکنید. بلکه با تحقیق و کمک گرفتن از افراد کار بلد قدم در این راه بگذارید. در غیر این صورت بدون شک گرفتار ضرر و زیان خواهید شد.

صندوق های سرمایه گذاری

این صندوق ها در بورس برای آن دسته از افرادی که قادر به فراگیری علم سرمایه گذاری نیستند و از طرفی می خواهند خودشان شخصاً سرمایه گذاری کنند مناسب است.

از آنجا که سرمایه گذاری در جامعه از اهمیت بسیاری برخوردار است و همچنین برای حفظ ارزش سرمایه در جامعه، کنترل تورم، مشارکت مردمی و …، صندوق های سرمایه گذاری تأسیس شدند.

کار صندوق های سرمایه گذاری این است که سرمایه های کوچک افراد جامعه، اعم از حقیقی یا حقوقی را جمع آوری کرده و در مقیاس های بزرگتر سرمایه گذاری می کند.

با این کار پول نقد تبدیل به طلا و زمین و اوراق بهادار و … می شود و به این ترتیب دارایی افراد ارزش می یابد. با افزایش قیمت ها و تورم، قیمت دارایی افراد نیز بالا می رود و افت قیمت آنچنانی پیدا نمی کند.

از آن گذشته سودی که افراد از صندوق های سرمایه گذاری دریافت می کنند، از بانک ها بیشتر است و با توجه به قراردادی که با صندوق ها بسته می شود طی دوره های ماهانه به آنها پرداخت می شود.

تگ ها: , , , , , ,

مقالات قبلی و بعدی:

«
»

نظر خود را ثبت نمایید