معرفی وب سایت خرید و فروش Ebay.com

نوشته شده توسط | دسته بندی: | ۲۹ دی ۱۳۹۸ | لینک کوتاه: http://sellfree.ir/?p=24356 | تایید شده

انتشار در: لینکدین تلگرام فیسبوک توئیتر واتس آپ
(می توانید نظر خود را در مورد این مقاله ثبت نمایید)

73453-750x430

eBay چیست؟

بازاری است برای تجارت الکترونیکی، که میلیون ها نفر هر روز در آن به خرید و فروش مشغول هستند. این شرکت توسط یک جوان ایرانی به نام پی یِر امیدیار، در سال ۱۹۹۵ در آمریکا تأسیس شده است. تأسیس این شرکت به صورت کاملاً تصادفی بود. در واقع روزی امیدیار تصمیم به فروش پرینتر خود به صورت اینترنتی گرفت. اما پس از اینکه خریدار پیدا شد، پرینتر شکست. زمانی که امیدیار با خریدار تماس گرفت و گفت که پرینتر شکسته است، خریدار گفت که یک کلکسیون از دستگاه های پرینتر شکسته دارد و پرینتر را از او خرید.

این گونه بود که امیدیار متوجه شد که می شود از طریق دنیای اینترنت، هر چیزی را فروخت. حتی اجناسی که دست دوم و یا شکسته باشد.

ebay چگونه فعالیت می کند؟

کار اصلی این وب سایت بوجود آوردن شرایط مناسب برای سهولت در خرید و فروش برای خریداران و فروشندگان سر تا سر دنیا است، تا کالاهای نو یا دست دوم خود را در این سایت قرار دهند و بفروشند. ebay مبلغ بسیار کمی را از فروشندگان دریافت می کند و در مقابل به آنها اجازه می دهد تا کالاهای خود را در این سایت قرار دهند. زمانی که محصول به فروش می رسد، ebay مبلغی را هم به عنوان کمسیون، از فروش کالا دریافت می کند. آنچه که باعث زیبایی ورونق کار eBay شده است، قدرت بازار آن می باشد.

در واقع در این بازار ارزش اجناس به همان اندازه ای است که مشتری حاضر است برای آن پول بپردازد. همچنین در این بازار کالاهای قدیمی، خاص و هر نوع کالایی که به تعداد کم موجود باشد و یا تولید آن متوقف شده باشد، به قیمت های خیلی بالا به فروش گذاشته می شوند.

کسانی که با سایت ebay آشنایی دارند، می دانند که در این بازار دو نوع فهرست برای اجناس موجود در این بازار وجود دارد: فهرستی برای کالاهای حراجی و فهرستی برای اجناس با قیمت ثابت، و بر اساس همین فهرست، اجناس به دو روش به فروش می رسند:

اجناس با قیمت ثابت

در این روش مانند هر خرید آنلاین دیگری، کافی است بر روی دکمه خرید کالا کلیک کنید و به صفحه پرداخت بروید و کالای مورد نظر خود را خریداری کنید.

اجناس حراجی

کالاهای حراجی معمولاً در زمان مشخص و در یک بازه زمانی مشخص برای فروش گذاشته می شوند. برای این کالاها یک دکمه با عنوان Place Bid قرار دارد و در کنار این دکمه، یک باکس برای مشاهده قیمت حراج کالا و همچنین وارد کردن قیمت پیشنهادی شما قرار دارد. وقتی مدت زمان حراجی تمام شود، کالا به بالاترین مبلغی که پیشنهاد شده است، فروخته می شود.

اگر بخواهید در حراجی ebay شرکت کنید، کافی است مبلغ پیشنهادی خود را در باکس مربوطه وارد کنید و بر روی دکمه Place Bid کلیک کنید.

حراجی های ebay مدت مشخصی دارند.

حراجی به روش سنتی کمی پیچیده تر است و تا زمانی که کالا به فروش نرفته است، ادامه دارد و زمانی متوقف می شود که دیگر پیشنهاد بالاتری وجود نداشته باشد.

اما در ebay فروشنده موظف است زمان مشخصی را برای فروش کالای حراجی خود مشخص کند و وقتی که زمان حراجی تمام شد، به بالاترین قیمت پیشنهادی بفروشد.

مبلغی که پیشنهاد می دهید باید بیشتر از مبلغی باشد که اکنون پیشنهاد شده است. در زیر باکسی که برای پیشنهاد مبلغ قرار داده شده است، متنی وجود دارد که حداقل مبلغی که شما می توانید برای شرکت در حراجی پیشنهاد کنید را نشان می دهد. و اگر برنده شوید ممکن است حتی کمتر از مبلغی که در حراجی پیشنهاد داده اید، پرداخت کنید.

زمانی که شما در حراجی برنده می شوید، در واقع کمی بیشتر از مبلغ بالاترین پیشنهاد را می پردازید. حتی اگر مبلغ پیشنهادی شما خیلی بیشتر از آخرین پیشنهاد باشد.

روش دیگری نیز برای حراجی وجود دارد به نام حراجی اتوماتیک، که بسیاری از خریداران از این روش استفاده می کنند. در این روش ممکن است حراجی ها، زیاد برای شما قابل پیش بینی نباشند. بنابراین باید یک سری اطلاعات راجع به این سیستم حراجی بدانید.

  • اگر می خواهید از روش حراجی به صورت خودکار استفاده کنید، باید بالاترین قیمتی که حاضرید برای کالا بپردازید را پیشنهاد بدهید.
  • اگر بالاترین مبلغی که پیشنهاد داده اید از بقیه قیمت هایی که ثبت شده است بیشتر باشد، شما به عنوان آخرین کسی که پیشنهاد داده است، شناخته می شوید.
  • اگر حداکثر مبلغ پیشنهادی از سوی شما بالاترین پیشنهاد موجود نباشد، پیشنهاد شما در ebay ثبت می شود و کمترین مبلغی که برای باقی ماندن در حراجی لازم است را به طور خودکار اعلام می کند.
  • در سیستم حراجی اتوماتیک تا زمانی که حراجی تمام شود، ebay پیشنهادهای جدید را از طرف افرادی که در حراجی شرکت می کنند، ارائه می دهد.

یک مثال از نحوه ی کار حراجی های ebay

برای مثال شخصی می خواهد ساعت خود را در حراجی سایت ebay به مدت پنج روز برای فروش قرار دهد. فروشنده مبلغ پیشنهادی خود را ۱۰۰ هزار تومان اعلام می کند.

در روز اول حراج یک نفر مبلغ ۱ میلیون تومان را برای خرید ساعت پیشنهاد می دهد. در صورتی که قیمت پیشنهادی فروشنده ۱۰۰ هزار تومان است. حال اگر پیشنهاد دیگری وجود نداشته باشد، ebay حداقل مبلغ، یعنی همان ۱۰۰ هزار تومان را از طرف نفر اول پیشنهاد می دهد. اما اگر پیشنهاد جدیدی ارائه شود، مبلغ پیشنهادی را به ۱۲۵ هزار تومان تغییر می دهد.

در روز دوم شخص دیگری مبلغ ۱۲۵ هزار تومان را برای خرید پیشنهاد می دهد. ولی چون پیشنهاد نفر اول بیشتر از نفر دوم است، ebay با یک افزایش جزئی، مبلغ ۱۵۰ هزار تومان را از طرف نفر اول پیشنهاد می دهد.

در روز سوم، نفر دوم مبلغ ۱۷۵ هزار تومان را برای خرید پیشنهاد می هد. ولی چون هنوز هم مبلغ پیشنهادی نفر اول بیشتر است، باز هم ebay به طور خودکار مبلغ جدیدی را از طرف نفر اول پیشنهاد می دهد و بر اساس آن آخرین مبلغ حراجی را اصلاح می کند.

در روز چهارم حراجی باز هم نفر دوم مبلغ جدیدی را پیشنهاد می دهد و خواستار خرید ساعت با مبلغ ۲ میلیون تومان می شود. از آنجا که مبلغ پیشنهادی نفر دوم بیشتر از نفر اول است، بنابراین ebay با کمی افزایش، مبلغ پیشنهادی نفر دوم را ۱ میلیون و ۵۰ هزار تومان اعلام می کند (یعنی ۵۰ هزار تومان بیشتر از پیشنهاد نفر اول). اکنون نفر دوم بالاترین پیشنهاد را دارد و اگر پیشنهاد جدیدی ارائه شود، ebay به طور خودکار از طرف نفر دوم وارد حراجی می شود. در واقع ebay همیشه از طرف بالاترین پیشنهاد دهنده، در حراج شرکت می کند.

حال اگر در روز پنجم و در آخرین ساعات حراجی، شخص دیگری در حراجی شرکت کند و مبلغ ۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان را پیشنهاد دهد، ebay از طرف نفر دوم در حراجی شرکت می کند و مبلغ ۱ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان را برای نفر دوم ثبت می کند.

پس از مدت زمان ۵ روز حراجی به پایان می رسد و نفر دوم با بالاترین پیشنهاد برنده حراجی می شود. اما نه با مبلغ پیشنهادی ۲ میلیون تومان، بلکه با مبلغی کمی بیشتر از مبلغ پیشنهادی نفر سوم. یعنی مبلغ ۱ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان.

حالا فقط کافی است نفر دوم مبلغ خرید را به حساب خریدار واریز کند تا در اسرع وقت، کالای خریداری شده ی خود را تحویل بگیرد.

اگر می خواهید برنده ی حراجی شوید، فقط کافی است یک پیشنهاد بسیار بالا ارائه دهید و با خیال راحت حراجی را به حال خود رها کنید و پس از چند روز برنده ی حراجی شوید. و خیالتان از بابت قیمت کالای خریداری شده راحت باشد و مطمئن باشید که مبلغی که می پردازید، کمی بیشتر از مبلغ پیشنهاد دهنده ی قبلی خواهد بود.

نکاتی که در مورد سیستم حراجی ebay باید بدانید:

  • همه می توانند در سیستم حراجی ebay شرکت کنند. بنابراین وقتی که شما در حراجی شرکت می کنید باید حواستان به پیشنهادهایی که از طرف سایر شرکت کنندگان ارائه می شود هم باشد.
  • هیچ وقت بالاترین پیشنهاد نمایش داده نمی شود و هیچ کدام از شرکت کنندگان حراجی از حداکثر مبلغی که پیشنهاد شده است، اطلاعی ندارند و هیچ کس نمی داند برای یک کالای حراجی چه مبلغی نیاز است تا بتواند برنده شود.

سعی کنید شرکت در حراجی را به آخرین لحظه ها موکول نکنید.

خیلی از اشخاصی که در حراجی ebay شرکت می کنند، برای اینکه در لحظه آخر برنده حراجی باشند، از سایت های دیگر استفاده می کنند تا مبلغ پیشنهادی خود را به صورت خودکار، دقیقاً قبل از به پایان رسیدن حراجی ارسال کنند. به این کار اصطلاحاً بریدن (sniping) می گویند.

Sniping ابزاری است که به شرکت کنندگان کمک می کند تا در لحظات آخر حراجی، به صورت خودکار پیشنهاد خود را ارائه دهند. در بعضی مواقع قیمت کالاها توسط افراد زیادی که از سیستم sniping استفاده می کنند، در آخرین دقایق حراج اوج می گیرد و در نتیجه در حق بقیه مشتریان بی انصافی می شود. با این حال استفاده از این سیستم بر خلاف مقررات ebay نیست، اما باعث سود یا زیان شرکت کنندگانی که از این سیستم استفاده می کنند، می شود.

حال اینکه آیا این روش برای شما مناسب است یا نه، بستگی به این دارد که چه کالایی می خواهید بخرید، چه مقدار زمان دارید و بودجه ای که می توانید اختصاص دهید چقدر هست.

تگ ها: , , ,

مقالات قبلی و بعدی:

«
»

نظر خود را ثبت نمایید