جستجو

تاریخچه وردپرس

(8 رای)
به روز رسانی: 03 آذر 1399 ساعت 15:39:31
تاریخ ثبت: 14 آبان 1399 ساعت 20:39:12
آدرس کوتاه: https://sellfree.ir/42727
تاریخچه وردپرس به بیش از ۱۵ سال می رسد. ورد پرس به وبلاگ ها، وب سایت ها و حتی فروشگاه های تجارت الکترونیکی نیرو بخشیده است. می توان ادعا کرد که وردپرس در فضای توسعه وب یک اتفاق بزرگ است. از بین همه سایتهای دارای سیستم مدیریت محتوای شناخته شده، وردپرس ۵۰-۶۰٪ از سهم بازار جهانی CMS را تشکیل می دهد و ۳۵ درصد از اینترنت را در اختیار دارد. قبل از اینکه نگاهی به تاریخچه وردپرس بیندازیم، از کجا به جایی که امروز آمده است، می خواهیم مختصری از وردپرس را ارائه دهیم.

وردپرس چیست؟


وردپرس یک سیستم مدیریت محتوا یا CMS رایگان و منبع باز است. ویژگی های اصلی سیستم الگو و معماری پلاگین آن است.الگوها به توسعه دهندگان اجازه می دهند بر خلاف ساخت یک سایت از ابتدا، بر روی یک ساختار از پیش تعریف شده محتوای خود را بنا کنند.

این افزونه ها امکان عملکرد اضافی برای گسترش ابزارهایی را که از جعبه خارج می شوند، فراهم می کنند. بنیانگذاران وردپرس این فلسفه را اجرا کردند که نرم افزار عالی باید با حداقل تنظیمات کار کند. هدف آنها ساختن آسان ابزارها و بصری بودن آنها است تا توسعه دهندگان و طراحان وقت خود را صرف خلق ایده های جدید کنند. مهم نیست که از چه ابزاری برای ساخت سایت استفاده می کنید، دلایل زیادی وجود دارد که بسیاری از آژانس های وب از وردپرس استفاده می کنند.

مبدا پیدایش وردپرس


وردپرس به عنوان چنگال b2 / cafelog در سال ۲۰۰۳ توسط مایک لیتل و مت مولن وگ آغاز شد. آنها به دنبال ایجاد یک سیستم انتشار شخصی زیبا و با معماری خوب بودند. B2 / cafelog در اوایل سال ۲۰۰۱ توسط یک برنامه نویس فرانسوی به نام میشل والدریگی ساخته شد. این یک مفهوم منحصر به فرد بود که روش جدیدی برای ایجاد صفحات وب ایجاد کرد. این مفهوم جدید، که آغازگر تاریخچه وردپرس بود، ایده ایجاد صفحات به صورت پویا از محتوای پایگاه داده MySQL بود.

با این کار آنها توانستند قدرت وبلاگ را گسترش دهند. حتی قبل از این، دلیل اصلی شروع وردپرس این واقعیت بود که پشتیبانی توسعه دهندگان از b2 / cafelog در دسامبر سال ۲۰۰۲ غیرقانونی شد. در حالی که میشل والدریگی در طول سال ۲۰۰۲ روی این پروژه کار می کرد، اما به علت نگرانی کاربران از ابهام آینده آن، این ابزار کنار گذاشته شد. یکی از کاربران نگران پروژه، مت مولن وگ بود.

برای بررسی بیشتر تاریخچه وردپرس به ژانویه ۲۰۰۳ می رویم، جایی که Mullenweg از کد منبع b2 /  cafelog  برای ایجاد یک بستر جدید بر اساس چیزهایی که به نظر او جالب اما با ویژگی های اضافه شده است، استفاده کرد. او می خواست انعطاف پذیری MovableType، تجزیه TextPattern، قابلیت هک شدن b2 و سهولت راه اندازی Blogger را داشته باشد.

FOSS  وردپرس سال ۲۰۰۴ پیشرفت چشمگیری برای این پلتفرم دید و بدون شک نقطه عطف انتقال وردپرس از یک سیستم وبلاگ نویسی دیگر به سیستم مدیریت محتوا بود که امروزه می شناسیم. اولین کاری که آنها به دست آوردند ، دستیابی به GNU GPL بود. معنای آن این است که وردپرس اکنون منبع آزاد و رایگان است و به توسعه دهندگان در سراسر جهان به پیشرفت پروژه های منبع باز کمک می کند.

سیستم پلاگین


تقریباً در همان زمان، رایان بورن سیستم پلاگین را در وردپرس ایجاد کرد و نقطه عطفی در تاریخچه وردپرس رقم زد. این ویژگی کلیدی به آنها این امکان را می داد که عملکردی خارج از عناصر اصلی وردپرس را ارائه دهند، ضمن اینکه کاربران در موارد دیگری که برای آنها مفید است، کاوش می کنند. نسخه ۱.۲، اولین بروزرسانی مهم در وردپرس، شامل پشتیبانی از پلاگین ها بود.

 نام تجاری


در سال ۲۰۰۵ ، مارک تجاری وردپرس با ایجاد آرم ثبت شد و تاریخچه وردپرس به ابتدای فعالیت حرفه ای خود رسید. از طریق ارتباطات ایمیل خصوصی، شش توسعه دهنده و طراح نزدیک به پروژه کارهای اولیه "W" را که اکنون می شناسیم آغاز کردند. پس از روندی که چندین ماه به طول انجامید، ۱۵ می روزی بود که آرم را نهایی کردند.

 فهرست موضوع


تا سال ۲۰۰۸ وردپرس فهرست زمینه های خود را راه اندازی کرد. داشتن یک فهرست برای مضامین به کاربران امکان می دهد تا مضامین را برای استفاده عموم توسعه و بارگذاری کنند. امروزه بیش از ۲۵۰۰ تم رایگان موجود است.

 بنیاد تاریخچه وردپرس


ایجاد بنیاد وردپرس در سال ۲۰۱۰ به پایان رسید. Automattic، شرکتی که علائم تجاری WordPress را در اختیار داشت، به دنبال اهداف برخی از اعضای بنیانگذار، بنیاد آن را ایجاد کرد. ایده این بود که آنها را از شرکت جدا نگه داریم و در صورت احراز علامت تجاری، از سو استفاده جلوگیری کنیم.

 REST API Infrastructure


وردپرس در سال ۲-۱۵ پیشرفت چشمگیری داشته است. ادغام زیرساخت های REST API در هسته وردپرس صورت گرفت. ادغام REST امکان ایجاد پیچیده تر API های سفارشی را فراهم می کند.

REST ، همچنین به عنوان RESTful API یا وب سرویس RESTful شناخته می شود، مبتنی بر فن آوریREPPELATIONATION State Transfer است. این یک سبک و رویکرد معماری برای ارتباطات است که اغلب در توسعه خدمات وب استفاده می شود و از درخواست های HTTP برای دریافت، قرار دادن، ارسال و حذف داده ها استفاده می کند.

تاریخچه وردپرس و کاربرد وردپرس در حال


امروزه وردپرس بیش از ۲۰٪ از کل وب سایت های میزبان را تأمین می کند. معماری آن بیشتر شبیه همان بنیاد b2 / cafelog است. PHP، یک زبان برنامه نویسی سمت سرور برای توسعه وب و MySQL است که یک سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه ای با منبع باز است. این سیستم بسیار انعطاف پذیر و قابل تنظیم است. مت مولن وگ در ایجاد بستری که در پست اصلی وبلاگ خود در سال 2003 صحبت کرد، واقعاً موفق بود.

سایر فناوری های مورد استفاده برای محیط وب سرور وردپرس Apache با ماژول mod_rewrite ، Nginx و Varnish cache است. این ابزارها برای کمک به سرعت وب سایت شما استفاده می شوند.

یکی از مهمترین موارد اضافه شده به سیستم عامل وردپرس، معرفی ویرایشگر گوتنبرگ بود که به مبتدیان و توسعه دهندگان کمک می کند تا با استفاده از بلوک جدید گوتنبرگ وب سایت های زیبا را در هر مقیاس بسازند. این نقطه تکامل تاریخچه وردپرس محسوب می شود. گوتنبرگ، همراه با یک میزبان مدیریت شده وردپرس، می تواند به ساده سازی فرایندهای آژانس های دیجیتال، توسعه دهندگان و فریلنسر با چندین مشتری و وب سایت کمک کند.

وردپرس چه نوع سایت هایی را می تواند میزبانی کند؟


۱- وردپرس برای افراد: با وجود تمام ابزارهای موجود از طریق وردپرس، انواع سایتهایی که می توانید ایجاد کنید تقریبا بی پایان هستند. آیا شما یک وب سایت شخصی دارید که برای اطلاع رسانی استفاده می شود؟ ابزارهای زیادی وجود دارد که وردپرس برای ارتقا site سایت شما کمک می کند. حتی می توانید از آن برای رزومه الکترونیکی یا سایت های نمونه کارها استفاده کنید.

۲- وردپرس برای وبلاگ ها: خواه وبلاگ عمومی باشد یا خصوصی، تعداد زیادی مضمون و افزونه برای پاپ سایت وبلاگ شما وجود دارد. وردپرس در اطراف وبلاگ نویسان به عنوان بستری برای ایجاد و تحویل محتوای خود قرار گرفته است. وبلاگ ها یکی از مناطقی است که در آن می درخشد اما تنها این مورد نیست.

۳- وردپرس برای تجارت الکترونیکی: تجارت الکترونیکی حوزه دیگری است که با وردپرس اجرا می شود. افزونه فروشگاهی مهم نیست، وردپرس گزینه های زیادی برای راه اندازی وب سایت های خیره کننده برای فروشگاه های آنلاین دارد.. WooCommerce و WP eCommerce از جمله سیستم عامل های محبوب با ابزارهایی هستند که توسعه دهندگان برای تبدیل یک سایت استاندارد به یک فروشگاه کاملاً کاربردی نیاز دارند. ما مفتخریم که بگوییم بستر میزبانی مدیریت WooCommerce، وردپرس را به عنوان ستون فقرات خود قرار داده است.

۴- وردپرس برای تجارت: اتفاقاً وردپرس فقط برای مشاغل تجارت الکترونیک نیست. شرکت هایی مانند نیویورک پست، TED ، USA Today ، CNN ، Fortune.com ، TIME.com و TechCrunch همه از WordPress برای CMS خود استفاده می کنند. ساخت و راه اندازی سریع سایت شما و رشد آن با گسترش تجارت آسان است.

۵- وردپرس برای سازمان های غیرانتفاعی: برخی از مشاغل، مانند سازمانهای غیرانتفاعی و گروههای مذهبی، در صدد سودآوری نیستند. دسترسی به خدمات رایگان در هر زمان ممکن برای این گروهها از اهمیت حیاتی برخوردار است. وردپرس دارای بسیاری از راه حل های رایگان و منبع باز است که همچنان مشاغلی که از حاشیه سود درآمد ندارند، می توانند وب سایت های حرفه ای ایجاد کنند.

۶- وردپرس برای دایرکتوری ها: تابلوهای کاریابی، دایرکتوری های تجاری و تالارهای گفتمان همه با استفاده از وردپرس ایجاد می شوند. ایجاد همه چیز در فضای آنلاین امروز ممکن است و داشتن حضور آنلاین مناسب می تواند برای پروژه شما ارزشمند باشد. چندین پلاگین به این کار اختصاص داده شده است، مانند انجمن bbPress

۷- وردپرس برای بسیاری از فرهنگ ها: می توانید وردپرس را به بسیاری از زبانها نصب کنید. پشتیبانی چند زبانه عاملی عظیم برای توسعه دهندگان است که ممکن است همان زبان مشتریان یا مخاطبان سایت مورد نظر را نداشته باشند. نه تنها مدیران شما می توانند این ویژگی را داشته باشند، بلکه می توانید سایت هایی را به زبان های دیگر نیز ایجاد کنید.

مروری بر اصول وردپرس


وردپرس همانند بسیاری از سیستم های مدیریت محتوا دارای قواعد و ویژگی هایی است که باید هنگام استفاده از آن به آن ها توجه شود. در زیر به نکات کلیدی هنگام استفاده از وردپرس اشاره شده است.

مضامین وردپرس


قالب وردپرس مجموعه ای از الگوها و شیوه نامه ها است که برای تعریف ظاهر و نمایش یک وب سایت دارای وردپرس استفاده می شود. با تغییراتی که در طراحی شما ایجاد می شود، ظاهر سایت شما و بازدیدکنندگان در قسمت جلویی تغییر می کند. هزاران تم رایگان WordPress در فهرست قالب WordPress.org موجود است و بسیاری از توسعه دهندگان تم های برتر WordPress را با قابلیت و پشتیبانی اضافی به فروش می رسانند. بسیاری از سایت های وردپرس نیز از تم های سفارشی برای طراحی وب سایت خود استفاده می کنند.

تم ها همان مواردی است که به شما امکان می دهد مطالب خود را در وردپرس ذخیره کنید و سپس محتوا و داده ها را بگیرید و در مرورگر وب نمایش دهید. آنها به شما امکان می دهند در مورد ظاهر سایت و نحوه تعامل بازدیدکنندگان با آن تصمیم بگیرید. حتی در درون مضامین نیز می توانید روش های سفارشی برای نمایش محتوای خود داشته باشید.

طرح های ایستا یا پاسخگو را انتخاب کنید و در صورت لزوم از ستون ها استفاده کنید. فراتر از این فرم های اساسی، شما همچنین می توانید مکان مورد نظر برای نمایش محتوا را انتخاب کنید. از ابزارها برای تعیین نحوه مشاهده سایت شما در دستگاه های مختلف یا عملکردهایی که محتوای شما را نمایان می کند استفاده کنید. تصاویر و فیلم ها عناصر دیگری هستند که می توانند در هر کجای طرح زمینه شما گنجانده شوند.

تم های وردپرس به طرز شگفت انگیزی کارآمد هستند. تنوع در رنگ و طرح آنها بسیار است. داشتن مضامین مناسب تعامل با محتوای وب سایت شما را افزایش می دهد. خارج از این، وردپرس با یک جفت تم پیش فرض همراه است.

اگر آنها مطابق با استانداردهای شما نیستند و یا متناسب با جهت سایت شما نیستند، می توانید از فهرست زمینه برای ایجاد یک وب سایت زیبا استفاده کنید. شما می توانید از صفحه آرایی های تک صفحه تا چندین صفحه یا منوها را انتخاب کنید. شاید مفیدترین جنبه در زمینه مضامین وردپرس، آزادی کد نویسی باشد. با کشیدن و رها کردن یا وارد کردن کدCSS ، تایپوگرافی و عناصر طراحی را تغییر دهید.

چه اتفاقی می افتد که همه این گزینه ها هنوز پاسخگوی نیازهای شما نیستند؟ البته می توانید تم سفارشی خود را ایجاد کنید. با کلیک روی یک دکمه، می توانید تم وب سایت رمزگذاری شده کاملاً اصلی خود را بارگذاری کنید. پلاگین های وردپرس همانطور که ممکن است تاکنون درک کرده باشید، پر از ویژگی های سازنده و توسعه دهنده هستند.

با این وجود، نمونه ای وجود دارد که برخی از ویژگی هایی که ممکن است بخواهید شامل نمی شوند. جای نگرانی نیست، یک فهرست افزونه نیز وجود دارد که هزاران افزونه دارد. پلاگین ها بسته های کدی هستند که برای گسترش عملکرد اصلی وردپرس استفاده می شوند. آنها از کد PHP و همچنین تصاویر، CSS و JavaScript تشکیل شده اند.

در اکثر افزونه های وردپرس تعداد زیادی پرونده وجود دارند، اما آنها فقط به یک فایل اصلی با DocBlock قالب بندی شده در هدر نیاز دارند. مانند هر مورد دیگری در وردپرس، می توانید از افزونه های سایر توسعه دهندگان استفاده کنید یا خود آن را بنویسید. با ایجاد افزونه در وردپرس و عملکرد بی حد و حصر آن را بیشتر گسترش می دهید.

Nexcess ، وردپرس مدیریت شده


در طول تاریخ وردپرس، با استفاده از همه ابزارها و ترفندهای وردپرس، جای تعجب نیست که بسیاری از خلاقان و آژانس ها برای مدیریت محیط خود به یک ارائه دهنده میزبانی مراجعه می کنند.Nexcess  آماده و مجهز به تیم Manage Applications برای مراقبت از وب سایت های شما طراحی شده است.. با مدیریت میزبانی وردپرس، ما می توانیم بر روی سایت ها و محتوای خود تمرکز کنیم در حالی که ما تمرکز خود را بر روی محیط نیز داریم.

ویژگی های میزبانی وردپرس Nexcess مدیریت شده عبارتند از:

- داشبوردی با کاربرد آسان که صرفاً بر مدیریت سایتهای وردپرس تمرکز دارد.

- به روزرسانی خودکار پلاگین با استفاده از ابزار مقایسه بصری ما

- امکان افزودن کاربران اضافی

- انتقال های بدون دردسر و مبتنی بر افزونه

- برای صرفه جویی در وقت، با استفاده از Stencils همزمان چندین الگو وب سایت ایجاد کنید.

- به روزرسانی خودکار هسته وردپرس امنیت و آرامش بیشتری را تضمین می کند.

- پشتیبان گیری خودکار بازیابی از نقاط قبلی را در صورت لزوم یا بارگیری نسخه پشتیبان در هر زمان که لازم باشد، ساده می کند.

- تعداد افزونه های نصب شده را محدود نمی کند و امکان انعطاف پذیری بیشتر را نیز می دهد.

- دسترسی به SFTP و SSH برای مدیریت ساده پرونده:

۱- مرحله بندی کلیک راهی آسان را برای امتحان مضامین یا پلاگین های جدید فراهم می کند، بدون اینکه خطری برای سایت داشته باشد، در صورتی که موردی نیاز به تغییر دارد Nexcess  کل مدیریت بهینه شده وردپرس را مدیریت می کند و مشتریان ما را در طراحی و توسعه آزاد می گذارد، به جای اینکه بر روی مدیریت تمرکز کند، SSL های رایگان و خودکار نصب شده در هر سایت را نشان می دهد و اطلاعات مفیدی درباره کارهای معمول در داشبورد نشان می دهد.

۲- مدیریت آسان پایگاه داده با استفاده از phpMyAdmin iThemes Sync Pro داشبوردی است که به آنها در مدیریت چندین سایت مشتری کمک می کند تا با تهیه ابزار و منابع مورد نیاز در وقت خود صرفه جویی کنند.

۳- بازگشت به ساخت وب سایت برای مشتریان: گزارش های مشتری با برچسب سفید برای نگهداری وردپرس

۴- کنترل آنچه مشتریان در داشبورد وردپرس خود مشاهده می کنند (wp-admin)

۵- به روزرسانی سایت، زمان خرابی و نظارت بر عملکرد ردیابی و مشاهده داده های Google Analytics نصب یا به روزرسانی گسترده افزونه های معمول استفاده شده

تاریخچه وردپرس و حال آن در حال تغییر تاریخ است. وردپرس طی ۱۵ سال گذشته بسیار تغییر کرده است. وردپرس از سیستم اصلی خود یعنی چاپ که توسط مایک لیتل و مت مولن وگ از b2 / cafelog در سال ۲۰۰۳ اتخاذ شده است، تا سیستم شماره یک مدیریت محتوای ۱۴.۷٪ از ۱۰۰ وب سایت برتر جهان تغییر مسیر داده است. وردپرس همچنان رشد می کند و رشد می کند. و با معرفی ویرایشگر جدید در وردپرس ۵.۰ که با نام WordPress Gutenberg نیز شناخته می شود، وردپرس همچنان به تکامل خود ادامه می دهد.

آینده وردپرس


با ۳۲ درصد اینترنت که توسط وردپرس تأمین می شود، به راحتی می توان گفت که از ابتدای تاریخچه وردپرس مسیری طولانی را طی کرده است. در حال حاضر، بیش از ۵۵۰۰۰ افزونه برای وردپرس و بسیاری از مضامین دیگر وجود دارد. اگرچه فکر کردن در مورد آنچه که وردپرس در ۱۵ سال گذشته به دست آورده است باورنکردنی است، اما نمی توان تعجب کرد که آیا این فقط آغاز کار است. بنیانگذاران و مشارکت کنندگان اصلی هیچ نشانه ای از کندی نشان نداده اند و تاکنون یک بستر پویا ایجاد کرده اند که ۲۶٪ از وب را تأمین می کند. نه تنها، وردپرس یکی از پر جنب و جوش ترین زیست بوم های امروزی وب است. آینده وردپرس چیست؟

برخلاف بسیاری از سیستم های مدیریت محتوا که همزمان با وردپرس شروع به کار کردند و نتوانستند همگام با زمان باشند. تاریخچه وردپرس از نظر تاریخی به نیاز کاربران آن بستگی دارد. به طور مداوم برای پاسخگویی به میلیون ها ناشر آنلاین در سراسر جهان تکامل یافته است. پیشرفت هایی مانند REST API و ویرایشگر Gutenberg به این معنی است که وردپرس اکنون برای رقابت با رقبای مستقیم Shopify ، Wix و Squarespace  در موقعیت بهتری قرار دارد. علاوه بر این، می توانید انتظار داشته باشید که توسعه دهندگان WordPress را بیش از یک بستر وبلاگ نویسی ساده می بینند که اکنون قادر به تأمین انواع برنامه های تلفن همراه و وب است.

به یک میزبان وردپرس نیاز دارید؟ میزبانی وردپرس مدیریت شده از Nexcess مدیریت چندین وب سایت مشتری را آسان می کند. دیگر نگران به روزرسانی پلاگین، پشتیبان گیری از وب سایت ها یا فشرده سازی تصاویر نباشید تا بتوانید روی ایجاد وب سایت های زیبا برای مشتریان خود تمرکز کنید.
نظرات سوالات
ثبت نظر (5 امتیاز)
سوال جدید (5 امتیاز)

نقاط قوت


نقاط ضعف


من یک ربات نیستم

آیتم های مرتبط

تاریخچه نتورک مارکتینگ در جهان

تاریخچه نتورک مارکتینگ در جهان به ما کمک می کند تا بتوانیم فرایند و کارایی نتورک مارکتینگ را بدرستی دریابیم. بازاریابی...

تاریخچه بازاریابی شبکه ای

شاید با شنیدن اسم بازاریابی شبکه ای اولین چیزی که به ذهنتان می رسد شرکت های هرمی و کلاهبرداری باشد اما در این مقاله...

تاریخچه وب سایت شیپور

تاريخچه وب سايت شيپور پيشرفت و توسعه جهان در تمام زمينه ها حاصل تفکر و انديشه، جستجو، کاوش، تحقيق و پژوهش و تلاش...

تاریخچه وبسایت به اشتراک گذاری ویدئو آپارات

اشتراک گذاری ویدئو اینترنت از زمانی به صورت عمومی در دسترس مردم قرار گرفت تا به امروز در حال پیشرفت است و موارد...

تاریخچه کافه بازار

کشور ایران در سال‌های اخیر (و به‌طور کل دهه‌های گذشته) و در حال حاضر مدام در معرض تحریم‌های مختلف بین‌المللی...

تاریخچه وب سایت دیوار

وب سایت اینترنتی دیوار مدتی هست که یکی از سایت های محبوب و شناخته شده بین مردم ایران هست که از امکانات آن برای خرید...

تاریخچه وب‌سایت گوگل

تعداد افرادی که تاریخچه وبسایت گوگل را می‌دانند بسیار کم است در صورتی که بسیاری از ما برای کوچک‌ترین کار­­های...

تاریخچه وب سایت خرید و فروش آمازون

اگر بخواهیم بهترین و کارآمدترین شاهکارهای بشریت را لیست کنیم، نباید از فروشگاه‌های اینترنتی غافل شویم. با ظهور...

تاریخچه دیجی کالا

همه چیز ازیک تجربه ناخوشایند برای برادران محمدی در سال 84 آغازشد. سعید و حمید محمدی که در آن زمان حرفه عکاسی دیجیتال...

طراحی سایت توسط دارکوب با استفاده از سیستم مدیریت محتوای دارکوب. با
10 از درآمدهای این سایت صرف امور خیریه می گردد