نکته های روان شناسی در طراحی سایت

نوشته شده توسط | دسته بندی: | ۳ آبان ۱۳۹۹ | لینک کوتاه: http://sellfree.ir/?p=40994

انتشار در: لینکدین تلگرام فیسبوک توئیتر واتس آپ
(می توانید نظر خود را در مورد این مقاله ثبت نمایید)

علم روان شناسی در طراحی سایت می تواند تاثیر بسزایی داشته باشد. علم روان شناسی از علوم مرتبط با مطالعه فرایند های ذهنی و رفتاری در موجودات زنده می باشد که در واقع به روان انسان ها می پردازد.

علم های زیادی از جمله علم گرافیک، تجربه کاربری و… در روند طراحی سایت کاربرد دارند که یکی از آن ها، علم روان شناسی می باشد. تقویت ظاهر سایت شما، از مهم ترین عوامل مؤثر در جلب نظر کاربران است که برای آن می توانید از این علم استفاده نمایید. امروز قصد داریم شما را با روش هایی که می تواند با علم روان شناسی در طراحی سایت ارتباط داشته باشد آشنا کنیم.

عوامل روان شناسی مؤثر بر بهبود وب سایت

عواملی که مرتبط با روان شناسی در طراحی سایت هستند عبارتند از:

۱- توانایی جلب رضایت و اعتماد کاربر

برای جلب رضایت و اعتماد کاربران خود، ابتدا نیاز است که در طراحی وب سایت خود نکات ساده ای را رعایت کنید. این موارد باعث جذب بیشتر مشتریان جدید و حتی ثابت می شود که عبارتند از:

طراحی لوگو، رنگ سازمانی، هدایت آسان بین صفحات وب سایت خود، صفحه تماس با ما، اطلاعات دقیق تماس با شرکت یا کسب و کار مربوطه از جمله شماره تلفن، آدرس، آدرس ایمیل، عناوین مشخص و همچنین دسترسی آسان به تمامی صفحات وب سایت خود. بعلاوه می توانید از بخش بسیار مهمی با عنوان مشتریان ما نیز استفاده کنید که کاربرانی که به تازگی وارد سایت شما می شوند بتوانند با مشتریانتان آشنا شده و درباره کسب و کار شما اطلاعات مورد نیاز خود را جمع آوری کنند.

۲- برندینگ

دومین عامل موثر روان شناسی در طراحی سایت، ساختن یک برند منحصر به فرد شرکت شما می باشد. از عوامل مهم و مؤثر در ماندگاری برند کسب و کار شما در ذهن مردم، ثابت بودن رنگ ها و استفاده از این رنگ های ثابت در لوگو، آیکون ها، لینک ها و بخش های مختلف سایت شما می باشد. گرافیک وب سایت شما، عکس ها و نمودار ها و حتی رابط کاربری شما نیز باید از این رنگ ها و یا رنگ متناسب با برند شما استفاده کند.

یکی از موضوع های تأیید شده در دیجیتال مارکتینگ، این است که برای یادآوری برند و ماندگاری بیشتر آن در ذهن مخاطبان باید از لوگوی خود در بخش های مختلف سایت از جمله هدر، فوتر، صفحات تماس با ما و درباره ما استفاده کنید.

۳- استفاده از تصاویر مرتبط با کسب و کار خود

برای بهبود کیفیت سایت خود بهتر است از عکس های مختلف و مرتبط با موضوع اصلی کسب و کارتان، با وضوح بالا استفاده کنید. یکی از موارد توصیه شده این است که عکس های بومی که در ارتباط بیشتری با موضوع شما هستند را استفاده کنید زیرا که از نظر روان شناسی جذابیت بیشتری برای کاربران دارند. سعی کنید برای تثبیت بیشتر برند خود در ذهن مخاطب، آن را روی تصاویر استفاده شده نیز استفاده کنید.

به خاطر داشته باشید که برای تصاویر خود از متن جایگزین متفاوت و یکتا استفاده نمایید تا وب سایت شما از نظر موتور های جستجو نیز مورد تأیید قرار بگیرد.

۴- روان شناسی رنگ ها

برای استفاده از رنگ ها در وب سایت خود، ابتدا باید آن ها را در ارتباط با موضوع اصلی سایت انتخاب کنید. این موضوع نیز همانند سایر موضوعات گفته شده در مقاله، تأثیر مهمی در جلب توجه و رضایت کاربر دارد. برای مثال از رنگ قرمز برای صنایعی مانند کافه و رستوران ها، مد و فشن، سرگرمی، ورزش، تبلیغات، سرویس‌های اضطراری و مراقبت‌های بهداشتی می توان استفاده کرد.

همچنین از رنگ نارنجی برای کسب و کار های مرتبط با تجارت الکترونیک، خودرو، فنّاوری، سرگرمی، غذا می توان استفاده کرد. از رنگ سبز برای وب سایت هایی با عناوینی مانند علم، جهانگردی، منابع انسانی و از آبی در سایت های بهداشتی، دندان پزشکی، تکنولوژی سطح بالا، علوم پایه و دولتی می توان استفاده نمود.

از رنگ مشکی برای کالاهای لوکس، مد و فشن، بازاریابی، لوازم آرایشی و … و از سفید برای وب سایت های شخصی پزشک ها، پرستار ها و دندان پزشک که با این رنگ شناخته شده هستند می توان استفاده نمود. همچنین رنگ سفید برای وب سایت های علمی نیز می تواند انتخاب مناسبی باشد. از رنگ صورتی نیز به دلیل دخترانه بودن آن، در سایت هایی مانند فروشگاه های محصولات زنانه استفاده می گردد.

توجه داشته باشید که استفاده نابجا از رنگ ها موجب دوری گزیدن کاربران از وب سایت شما شده و تاثیر منفی از جهت روان شناسی در طراحی سایت دارد.

۵- محتوای متناسب و مفید برای کاربران

کاربران از یک وب سایت توقع محتوای مفید و مرتبط با موضوع کسب و کار را دارند. بنابر این استفاده از محتوای کاربردی و منحصر به فرد کسب و کار شما بر کاربر شما تأثیر مثبت داشته و برای بهبود سئو و بهینه سازی سایت شما نیز اثر گذار می باشد. محتوای شما بهتر است بسیار کوتاه یا بلند نباشد و از اصول سئو نیز پیروی کند.

با رعایت نکات ذکر شده، شما می توانید  با استفاده از  روان شناسی در طراحی سایت، کسب و کار خود را بهبود بخشیده و کاربران بیشتری را به سمت وب سایت خود جذب کنید.

تگ ها: , , , ,

مقالات قبلی و بعدی:

«
»

نظر خود را ثبت نمایید