فعال سازی نماد اعتماد الکترونیکی برای فروشگاه های اینترنتی

نوشته شده توسط | دسته بندی: | ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ | لینک کوتاه: http://sellfree.ir/?p=16176 | تایید شده

انتشار در: لینکدین تلگرام فیسبوک توئیتر واتس آپ

امروزه با گسترش روزافزون سایتهای اینترنتی، دنیای تجارت و کسب و کار نیز به سمت وب سایتها تمایل بیشتری پیدا کرده است. کسب و کار بدون محدودیت زمانی، عدم اتلاف وقت برای رفت و آمد تنها با جستجو آنلاین در وب سایت شما، امکان مقایسه خدمات یا محصولات در کمال آرامش و دقت، امکان بروزرسانی اطلاعات در اسرع وقت و … از امکانات فروشگاه های اینترنتی هستند.  اما مهمترین عامل برای بهبود کیفیت عرضه و فروش محصولات و خدمات شما، اعتماد مشتری به شما و کسب و کارتان است.

به این منظور مرکز توسعه تجارت الکترونیک در ایران، توانسته است زیرساخت های اعتمادسازی را برای فروشگاههای اینترنتی ایجاد کند. این مرکز فروشگاههای اینترنتی را مورد بررسی قرار داده و سپس نسبت به اعطای نماد اعتماد الکترونیکی اقدام می کند.

در حال حاضر فعال سازی نماد اعتماد الکترونیکی علاوه بر فروشگاههای اینترنتی به شبکه های اجتماعی و پیام رسان های دارای کسب و کار نیز تعلق می گیرد.

نماد اعتماد الکترونیکی چیست؟

enamad

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی که وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت است نماد اعتماد الکترونیکی را به فروشگاههایی که صلاحیت فعالیت آنها در بستر اینترنت تائید شده اعطا می کند.

این نماد الکترونیکی معمولا برای وب سایتهای فروشگاهی مورد استفاده قرار می گیرد که قصد ارائه خدمات یا فروش کالاهای خود از بستر اینترنت را دارند. به این معنی که اگر شما در وب سایت خود هیچگونه ثبت سفارش و پرداخت وجه آنلاینی را ندارید، نیازی به فعال سازی نماد اعتماد الکترونیکی ندارید.

توجه داشته باشید تنها در صورت فعال سازی نماد اعتماد الکترونیکی در وب سایت فروشگاهی خود می توانید قابلیت اتصال به درگاه بانکی داشته و یا با پست قرارداد ببندید تا سیستم تحویل در محل برای محصولات شما قابل استفاده شود.

مزایای فعال سازی نماد اعتماد الکترونیکی:

براساس مطالعات انجام شده هنگامی که یک کسب و کار اینترنتی توسط یک موسسه و مرکز سوم مورد تایید قرار می گیرد، بیشترین تاثیر را در اعتماد سازی به مشتریان می دهد و مراجعات بعدی به وب سایت فروشگاهی را نیز به همراه دارد. به همین علت اعطا و فعال سازی نماد اعتماد الکترونیکی در ایران با هدف قانونمند کردن کسب و کارهای اینترنتی در حال انجام است.

اما عوامل اعتماد به کسب و کارها در بستر اینترنت معمولا چه مواردی هستند؟

 • شناسایی مالک وب سایت و کسب و کار
 • کامل بودن اطلاعات محصول یا خدمات ارائه شده
 • امکان ارتباط با مالک یا فروشنده در صورت بروز مشکل
 • گارانتی محصولات و ارائه خدمات پس از فروش
 • واضح بودن روند مرجوعی و بازپس گیری مبلغ پرداخت شده
 • محافظت از اطلاعات شخصی کاربران
 • تائید امنیت سایت توسط یک موسسه معتبر ملی

نحوه تشخیص نماد اعتماد الکترونیکی اصلی:

این نماد یک آرم دولتی است که برای اعتماددهی به مشتریان، در وب سایت های معتبر درج می شود. اما ممکن است برخی از وب سایت هایی که قصد کلاه برداری دارند از این نماد سوء استفاده کنند و نمونه جعلی نماد را در وب سایت خود قرار دهند.

اما نحوه تشخیص نماد اعتماد الکترونیکی اصلی چگونه است؟

در نماد اعتماد الکترونیکی اصلی قابلیت کلیک فعال است به این معنی که با کلیک روی نماد می توانید به اطلاعاتی از قبیل آدرس سایت، وضعیت اعتبار نماد اعتماد الکترونیکی، آدرس، تلفن و ایمیل فروشگاه دسترسی پیدا کنید.

توجه داشته باشید که وب سایتهایی که قصد کلاه برداری دارند از تصویر این نماد استفاده می کنند که قابلیت کلیک در آن وجود ندارد و این امر غیرقانونی بوده و ممنوع است. پس اگر موفق شدید با کلیک بر روی نماد اعتماد الکترونیکی یک وب سایت به اطلاعات یاد شده دسترسی پیدا کنید، از معتبر بودن وب سایت اطمینان داشته و با خیالی آسوده به خرید و یا استفاده از خدمات بپردازید.

انواع نماد اعتماد الکترونیکی:

نماد موقت: به سایتهای فروشگاهی با حداقل معیارهای ممکن اعطا می شود. اگر در تکمیل حساب کاربری خود در قسمت افزودن دامنه گزینه کسب و کارهای نوپا را انتخاب کنید، چک لیست الزامات مورد بررسی محدود شده و می توانید لوگوی نماد اعتماد الکترونیکی بدون ستاره را دریافت کنید.

enamad-wordpress

نماد با یک ستاره دائم: نماد با یک ستاره به کلیه وب سایت هایی که دارای شرایط فعال سازی نماد اعتماد الکترونیک هستند، اعطا می شود.

enamad-darkoob

 نماد با دو ستاره دائم: اگر وب سایت دارای نماد اعتماد الکترونیکی دارای گواهی امنیت SSl باشد می تواند نسبت به فعال سازی نماد اعتماد الکترونیکی با دو ستاره اقدام کند.

نماد اعتماد الکترونیک دو ستاره

در حال حاضر فعال سازی نماد اعتماد الکترونیکی ستاره دار به صورت یک ستاره و دو ستاره است که به زودی فرایند رتبه بندی سایتها و اعطای ستاره بیشتر نیز اطلاع رسانی می شود.

مدارک لازم جهت فعال سازی نماد اعتماد الکترونیکی:

 • متقاضی حقیقی:
 • تصویر مجوز فعالیت یا پروانه (درصورت لزوم)
 • اسناد هویتی شخص متقاضی (شناسنامه، کارت ملی، مدرک نظام وظیفه برای آقایان)
 • متقاضی حقوقی اعم از تجاری یا غیرتجاری:
 • تصویر آگهی روزنامه رسمی
 • تصویر اصل اساسنامه
 • آگهی آخرین تغییرات آدرس (درصورت وجود)
 • آگهی آخرین تغییرات اسامی اعضای هیئت مدیره (درصورت وجود)
 • آگهی آخرین تغییرات موضوع فعالیت شرکت (درصورت وجود)
 • تصویر پروانه یا مجوز فعالیت
 1. متقاضیان دولتی:

تصویر نامه با سربرگ سازمان با امضای مقام مسئول مربوطه مبنی بر اینکه وب سایت به دستگاه دولتی یا یک نهاد ملی تعلق دارد.

مراحل فعال سازی نماد اعتماد الکترونیکی:

                  e2

اولین گام برای فعال سازی نماد اعتماد الکترونیکی مراجعه به آدرس https://reg.enamad.ir/Panel   و ایجاد حساب کاربری است. بعد از ورود به پنل کاربری مراحل فعال سازی به طور خلاصه به صورت زیر است:

 1. تکمیل اطلاعات هویتی
 2. اضافه نمودن کسب و کار
 3. تائیدیه فنی
 4. احراز صحت اطلاعات کسب و کار (احراز آدرس محل فعالیت، شمار تماس کسب و کار اینترنتی و آدرس پست الکترونیکی)
 5. تکمیل فرم نظر سنجی
 6. بررسی چک لیستهای الزامات نماد اعتماد الکترونیکی
 7. تعهد الکترونیکی
 8. اعطای نماد
 9. درج کد مجوز برروی سایت

نحوه ارزیابی کسب و کار:

 1. آدرس و شماره تماس محل فعالیت مورد تائید قرار می گیرد. براساس قانون، مالک کسب و کار باید نسبت به اعلام هویت، نام تجاری و نشانی دقیق خود اقدام کند تا در صورت بروز هرگونه مشکل آتی در روند فروش، مصرف کننده بتواند بر علیه او اقامه دعوا کند. به این منظور کدپستی مالک در فرم اطلاعات شخصی درج می شود.
 2. تعهد الکترونیکی تکمیل شود. این تعهدنامه به منظور تائید رسمی قوانین کشور در زمینه تعهدات فروشگاههای اینترنتی است.
 3. صلاحیت فردی مالک از پلیس نظارت بر اماکن عمومی ناجا استعلام شود

هزینه فعال سازی نماد اعتماد الکترونیکی:

در حال حاضر طبق مصوبه شماره ۲۸۸ مورخ ۵/۱۲/۱۳۹۷ کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات، نماد اعتماد الکترونیکی با هزینه ای به میزان ۱۷۵ هزار تومان، به مدت دو سال فعال می شود.

تگ ها: , , , , ,

دسترسی برای ثبت نظر بسته شده است.