موتور جستجو (فیلترها)

امن سازی اینستاگرام

(3 رای)
تاریخ ثبت: 26 تیر 1398 ساعت 18:31:15
به روز رسانی: 04 شهریور 1398 ساعت 14:38:05

اینستاگرام  نیز به مانند بسیاری از دیگر شبکه های اجتماعی می تواند یک شمشیر دولبه باشد. از یک سو اینستاگرام یک ابزار بسیار خوب برای به اشتراک گذاری و بیان خود است اما از دیگر سو می تواند حریم خصوصی و امنیت شما را به خطر بیاندازد. خوشبختانه روش ها و راهکارهای در اختیار کاربران قرار گرفته است تا بتوانند از این خطرات خود را دور دیگه دارند.


نکته‌ای که در مورد امنیت مجازی باید با اشاره کرد این است که هیچ  روش یا راهکاری کامل و بدون نقص نیست. توجه داشته باشید که حتی اگر شما این راهکار ها و روش ها را در حساب اینستاگرام خود به اجرا در بیاورید بازهم با ریسک  لو رفتن اطلاعات شخصی مواجه هستید. با این حال ، با اعمال این تنظیمات در اپلیکیشن اینستاگرام خود در آیفون و  گوشی های آندرویدی خواهید توانست که میزان این ریسک را به طرز چشمگیری کاهش دهید.1- تایید هویت دو مرحله ای را فعال کنیم


این امکان یکی از ساده‌ترین کارهایی که برای ارتقاء وضعیت خود می توانید انجام دهید.  تایید هویت دو مرحله‌ای (Two-Factor Authentication)  مستلزم وارد کردن شماره تلفن از سوی شما در حساب کاربری است و به همین سادگی یک لایه امنیتی به حساب اینستاگرام شما اضافه خواهد شد. با فعال کردن تایید هویت دو مرحله‌ای  برای وارد شدن به حساب اینستاگرامی خود علاوه بر رمز به  کد یکبار مصرف (one-time passcode) نیز نیاز دارید.


هنگامی که نسبت به ورود به حساب اینستاگرام خود اقدام می کنید ، کد یکبار مصرف (OTP)  به شماره تلفنی که از پیش وارد کرده اید ارسال خواهد شد.  بطور کلی با این روش از دسترسی هکرها به حساب شما جلوگیری به عمل خواهد آمد مگر اینکه آنها دسترسی فیزیکی به تلفن شما داشته باشند. برای استفاده از  کد یکبار مصرف علاوه بر استفاده از شماره تلفن همراه از اپلیکیشن های مختص تایید هویت (Authentication App) نیز می توانید استفاده کنید. برای دسترسی به تنظیمات مربوط به تایید هویت دو مرحله‌ای میتوانید آدرس زیر را در اپلیکیشن اینستاگرام به خود دنبال کنید :


Instagram -> Profile -> Menu -> Settings -> Privacy and Security -> Two-Factor Authentication -> Get Started -> Text Message or Authentication App2- کد های بازیابی اینستاگرام خود را ذخیره کنید


در تایید هویت دو مرحله‌ای نیاز است که شما به پیامک یا اپلیکیشن تایید هویت دو مرحله ای خود بسته به آنچه که انتخاب کرده اید دسترسی داشته باشید.  خب،  فرض کنید که به تازگی شماره تماس خود را عوض کرده اید  و یا به گوشی خود دسترسی ندارید.  در این صورت شما می‌توانید از کدهای بازیابی به عنوان یک بک آپ استفاده کنید  البته در شرایطی که شما  از پیش  آنها را در جایی ذخیره کرده اید  و   تحت این شرایط خاص نیز به آنها دسترسی دارید.  برای دسترسی به کدهای بازیابی می توانید آدرس زیر را در حساب اینستاگرام خود دنبال کنید :


Instagram -> Profile -> Menu -> Settings -> Privacy and Security -> Two-Factor Authentication -> Recovery Codes


امنیت در اینستاگرام


وقتی که وارد شد قسمت مربوط به کد های بازیابی شده سعی کنید به نحوی  آنها را ذخیره کنید برای این کار می توانید از آن ها یک سکرین شات بگیرید، آن ها را در اپلیکیشن های مخصوص مدیریت رمز   نگهداری کنید یا حتی آنها را روی یک کاغذ یادداشت کنید.  توجه داشته باشید که شما در کل ۵ کد در اختیار دارد و هر یک از آنها را تنها می‌توان یک بار استفاده کرد. هنگامی که تمامی کدهای شما استفاده شدند می توانید مجددا 5 کد جدید درخواست دهید.3- از اپلیکیشن های مدیریت رمز استفاده کنید


جدایی از اهمیت ویژه کد یک بار مصرف، اپلیکیشن های تائید هویت و کد های بازیابی، اما توجه داشته باشید که رمز شما اصلی ترین لایه امنیتی حساب کاربری شما است. متاسفانه بسیاری از کاربران با رمز هایی که به خاطر سپاری آنها آسان است از حساب کاربری خود محافظت می کند. این رمز های ساده را متاسفانه به آسانی می توان هک کرد.


به جای اینکه با حفظ رمز های ساده و کوتاه جذاب کاربری خود را به خطر بیندازید از اپلیکیشن های مدیریت  رمز استفاده کنید.  این اپلیکیشن ها از این امکان برخوردار هستند که برای حساب کاربری شما رمز های طولانی و پیچیده ای را تعیین کنند. این رمز ها بر خلاف رمز هایی که شما آنها را ایجاد می کنید  از لحاظ امنیتی در بالاترین سطح قرار دارد. علاوه بر این ، شما به رمز هایی که این اپلیکیشن برای حساب کاربری  شما در نظر می گیرد دسترسی دارید و میتوانید که آنها را در بازه های زمانی مشخص و به منظور اطمینان از  این که هکرها زمان کافی برای به دست آوردن رمز شما ندارند تغییر دهید.4- ابزار ژئوتگینگ خود را خاموش کنید


بسیاری از اپلیکیشن های دوربین،  مختصات جغرافیایی و عکس های شما را تگ می کنند. این تنگ نشان می دهد که عکس های شما در کجا گرفته شده اند و اینستاگرام نیز از این قاعده مستثنا نیست. البته ویدیو تگینگ یک امکان بسیار خوب در به یاد آوردن خاطرات گذشته در یک موقعیت مکانی خاص است اما با توجه به اینکه این تگ ها دادن به تصاویر و عکس های شما ضمیمه شده اند ،  هر فردی می تواند به آسانی موقعیت مکانی شما را پیدا کنند.


شایان ذکر است که اینستاگرام تمامی داده های اگزیف (EXIF data)  تصاویری که شما آپلود می کنید را پاک میکند. بنابراین اگر شما تصاویر و خود را با اپلیکیشن پیش فرض دوربین گوشی خود و یا با دوربین دیگر گرفته اید ، اینستاگرام به طور خودکار داده های مربوط به موقعیت مکانی شما را در اختیار فالوور های شما قرار نخواهد داد. با این وجود ، اینستاگرام  موقعیت مکانی تصاویر شما را می‌خواند و اگر شما بخواهید که قبل از به اشتراک گذاری تصویر لوکیشن یا موقعیت به آن اضافه کنید ، این کار به شما کمک می کند که مکان مناسب خود را پیدا کنید.


برای اینکه موقعیت مکانی کنونی خود را دور از دسترس دیگر کاربران اینستاگرام نگه دارید تنها لازم است که در مرحله آخر و قبل از فشردن دکمه به اشتراک گذاری از اضافه کردن لوکیشن یا موقعیت مکانی خودداری کنید. اگر لوکیشن خود را اضافه کردید یا باید اضافه کنید سعی کنید  لوکیشن های خود را به صورتی وارد کنید که کاربر نتواند موقعیت کنونی شما را ردگیری کند.


در صورتی که مایل نیستید اینستاگرام موقعیت مکانی شما را پیدا کند یا اینکه نمی‌خواهید اینستاگرام موقعیت تصاویر شما را  ثبت کند تنها کافی است که ژئوتگینگ اینستاگرام و هر یک از اپلیکیشن های دوربینی که از آنها استفاده میکنید را خاموش کنید.  برای این کار در سیستم عامل های آی او اس و آندروید به صورت زیر عمل کنید:


Android: Android Settings -> Security & location -> Location -> See all -> App Name -> Permissions -> Location


IPhone: iOS Settings -> App Name -> Location -> Never


امنیت در اینستاگرام5- بررسی تصاویری که شما را تگ کرده اند


حضور شما در اینستاگرام فراتر از تصاویری از که شما شخصی آن ها را بارگذاری می کنید. اگر فردی دیگر عکسی از شما بگیرد و شما را در آن تگ کنند ، این عکس صرف نظر از اینکه مایل باشید یا خیر ، در پیج شما نشان داده خواهد شد. خوشبختانه شما می توانید  این امکان را تغییر بدهید.  بدین منظور باید در منوی تنظیمات حساب اینستاگرامی خود اضافه شدن تصاویر و ویدیو ها از شما که به صورت پیش فرض در حالت خودکار  قرار دارد را  به حالت خاموش قرار دهید.  به این منظور مسیر زیر را در اینستاگرام خود طی کنید :


Instagram -> Profile -> Menu -> Settings -> Privacy & Security -> Photos and Videos of You -> Add Automatically (Off)


با خاموش کردن اضافه شدن خودکار تصاویر و ویدیو ها به پروفایل شما ، عظیم پرواز هر تصویر یا ویدیویی که شما در آن ترک شده باشید قبل از اینکه به پروفایل شما اضافه شوند به تایید دستی شما نیاز دارند.


امنیت در اینستاگرام6- نوتیفیکیشن سبزرنگ وضعیت فعالیت خود را خاموش کنید


در آغاز سال ۲۰۱۸ اینستاگرام یک امکان جدید تحت عنوان «Activity Status»  را به این برنامه اضافه کرد. این ویژگی به شما اجازه می دهد که آنلاین بودن  دیگران یا این که آخرین باره چه موقع آنلاین شده اند را  مشاهده کنید  و متعاقباً دیگران نیز میتوانند آنلاین بودن یا نبودن شما را کنترل کنند.  بعد از گذشت چند ماه اینستاگرام یک. سبز رنگ که نشان از آنلاین بودن کاربر است را به این امکان اضافه کرد.  این. سبز رنگ کوچک در گوشه پایین سمت راست تصویر کاربری شما نشان داده می شود.


وضعیت فعالیت شما در پیام ها و لیست دوستان شما نشان داده می‌شود.  اگرچه این امکان برای اینکه بدانید دوستانتان چه موقع آنلاین هستند یا شده اند بسیار مفید است اما ممکن است که شما یا هر فرد دیگری مایل نباشد که  زمان آنلاین شدن خود را به دیگران اطلاع بدهد.  بعد از خاموش کردن این مکان دوستان و اعضای خانواده شما دیگر قادر به  مشاهده وضعیت آنلاین بودن یا نبودن شما نخواهند بود و شما نیز قادر به  مشاهده وضعیت فعالیت آنها نخواهید بود. برای خاموش کردن این امکان در برنامه اینستاگرام خود وارد مسیر زیر شوید:


Instagram -> Profile -> Menu -> Settings -> Privacy & Security -> Activity Status -> Show Activity Status (Off)


امنیت در اینستاگرام7- جلوگیری از به اشتراک گذاری پست ها در استوری دیگر کاربران


هنگامی که برای اولین بار اینستاگرام را در گوشی خود نصب می کنید و نسبت به ایجاد یک حساب کاربری اقدام می کنید بسیاری از ویژگی ها و تنظیمات به طور خودکار فعال هستند. یکی از این تنظیمات به توانایی دیگر کاربران در به اشتراک گذاشتن تصاویر و ویدیوهای شما به استوری های خود مربوط می‌شود.  با اقدامات امنیتی و خصوصی سازی اکانت خود میتوانید که این ویژگی اینستاگرام را غیر فعال کنید اما  باید به طور دستی نسبت به غیرفعال کردن آن اقدام کنید.  بدین منظور طبق آدرس زیر دانلود اپلیکیشن اینستاگرام به خود عمل کنید :


Instagram -> Profile -> Menu -> Settings -> Privacy & Security -> Resharing to Stories -> Allow Resharing to Stories (Off)


با خاموش کردن  تنظیمات مربوط به امکان «Allow Resharing to Stories»  دیگر کاربران قادر به به اشتراک گذاری پست های شما در استوری های خود نخواهند بود.


امنیت در اینستاگرام8- جلوگیری از به اشتراک گذاری استوری ها به صورت دایرکت مسیج


یکی ر از ویژگی‌های استوری های اینستاگرام که به طور خودکار و پیش‌فرض فعال شده است این است که به دیگر کاربران اجازه میدهد استوری های شما را از طریق دایرکت مسیج ها به اشتراک بگذارند. این موضوع بدین معنا است که هر کاربری  که می تواند استوری های شما را مشاهده کند متعاقبا همچنین می تواند که آنها را از طریق دایرکت مسیج ها به هر کاربر دیگری به اشتراک بگذارد.   توجه داشته باشید که اگر پروفایل شما پابلیک یا عمومی باشد استوری های شما قابل به اشتراک گذاری برای تمامی کاربران دیگر هستند اما اگر پروفایل شما در حالت خصوصی یا پرایوت قرار داشته باشد استوری های شما را فقط می توان که با فالوور های شما به اشتراک گذاشت.


اگر تصمیم دارید  که دیگران استوری های شما را به اشتراک بگذارند می توانید که این امکان و ویژگی را به سادگی در تنظیمات مربوط به پروفایل خود غیر فعال کنید.  بدین منظور که به مسیر زیر به پیش بروید و گزینه «Allow Sharing»  را در حالت خاموش قرار دهید.


Instagram -> Profile -> Menu -> Settings -> Privacy & Security -> Story Controls -> Allow Sharing (Off)


امنیت در اینستاگرام9- فعالیت های گذشته اکانت خود را بررسی کنیم


یکی از  ویژگی های خوبی که در اپلیکیشن اینستاگرام فراهم شده از این است که این سالاد بار تمام فعالیت های مهم اکانت شما مانند تغییر رمز ، تغییر ایمیل یا هرگونه ورود و خروج را ثبت و ضبط می کند. در صورتی که هر تغیری بدون اطلاع شما رخ داده باشد میتوانید که آن را در این قسمت مشاهده کنید.  برای دسترسی به فعالیت های گذشته اکانت خود به مسیر زیر مراجعه کنید.


Instagram -> Profile -> Menu -> Settings -> Privacy & Security -> Access Data


با مراجعه به این بخش فهرستی از تغییرات حریم خصوصی اکانت، تغییرات رمز ،ورود ، خروج ،تاریخچه جستجو و مواردی من جمله را مشاهده می‌کنید. در این گزارش ها فعالیت مشکوک  پنجابی را آدمی را مشاهده کردید بهتر است که رمز خود را سریعاً تغییر بدهید.


امنیت در اینستاگرام10- تاریخچه جستجوی خود را پاک کنید


اگر شما به فرد دیگری اجازه بدهد که در اکانت شما به جستجو بپردازد مطمئناً قادر به مشاهده تاریخچه جستجوهایی که اخیراً صورت داده‌اید خواهد بود  که شاید برای بسیاری از کاربران خوشایند نباشد. خوشبختانه  شما به آسانی می توانید این تاریخچه را پاک کنید.  برای این کار می توانید بسته به مسیر زیر مراجعه کنید:


Instagram -> Profile -> Menu -> Settings -> Privacy & Security -> Search History -> Clear Search History


امنیت در اینستاگرام11- کامنت های داده شده در پست های خود را کنترل کنید


گاهی اوقات مقدار   کامنت در پستهای شما آنچنان زیاد می شود که کنترل کردن آنها بسیار دشوار خواهد بود. گاهی ممکن است از کامنت های با محتوای نامناسب و آزاردهنده نیز در زیر پست های شما قرار بگیرند  اما شما با کنترل  افرادی که می‌توانند در زیر پست های شما اقدام به کامنت  کنند می توانید این فرایند را در کنترل خود در بیاورید. برای این کار تنها کافی است که به مسیر زیر و بخش مربوط به کنترل و کامنت ها مراجعه کنید.


Instagram -> Profile -> Menu -> Settings -> Privacy & Security -> Comment Controls


دقت داشته باشید که در این بخش می توانید انتخاب کنید که چه کسانی می توانند در پستهای شما کامنت بگذارند ،  کامنت کار برای بخش خصوصی را بلاک کنید یا فیلتر مربوط به پنهان سازی کامنت های  نامناسب را فعال کنید.  اینستاگرام به منظور بلاک کردن کامنت هایی که نامناسب مستند از هوش مصنوعی بهره می برد  اما شما می توانید که کلمات یا عبارات خود را به صورت دستی به این فیلتر اضافه کنید.


امنیت در اینستاگرامسخن آخر


اینستاگرام نیز به مانند تمامی شبکه های اجتماعی از مزیت ها و معایب خاص خود برخوردار است.  این شبکه اجتماعی همانقدر که محبوبیت بالایی دارد در آن واحد می‌تواند به مانند یک شمشیر دو لبه عمل کند و امنیت و حریم خصوصی شما را تهدید کند.  خوشبختانه راهکار های برای افزایش امنیت و حریم خصوصی توسط اینستاگرام در دسترس کاربران قرار گرفته اند. در این مطلب 11 مورد از مهمترین راهکارها و روش های امن سازی اینستاگرام را ارائه کردیم. با اعمال این تنظیمات خواهید توانست کنترل بیشتری بر اینستاگرام و حساب کاربری خود داشته باشید.


مقاله کامل تر: ایمن سازی اینستاگرام

نظرات

سوالات

ثبت نظر (5 امتیاز)

سوال جدید (5 امتیاز)


نقاط قوت


نقاط ضعف


من یک ربات نیستم

آیتم های مرتبط

چرا خرید ویو اینستاگرام اشتباه است؟

امروزه بسیاری از استارت آپ ها، حضوری پررنگ در شبکه‌های اجتماعی از جمله اینستاگرام دارند و مدام در تلاش جذب فالوور،...

تبلیغات در اینستاگرام

 بدون شک موفقیت در کسب و کار بدون تبلیغ به جایی نخواهد رسید. بسیاری از افراد پس از کلی کش و قوس  بالاخره تصمیم به...

سئو در اینستاگرام

اینستاگرام یک پلتفرم بصری قدرتمند است؛ که این وضعیت را در اختیار کسب و کار‌ها قرار‌ می‌دهد تا اهداف خود را به...

سئو و بهینه‌ سازی وب‌سایت چیست؟

SEO مخفف عبارت Search Engine Optimization است. سه کلمه کوتاه که برای اکثر مردم مساوی تمام تلاشهای و امیدهای آن‌ها برای موفقیت...

بهترین سایت ها برای درج آگهی کدامند

همه افرادی که می خواهند کسب و کاری را شروع کنند یا تولید کننده و یا فروشنده محصولات و خدماتی هستند به دنبال اضافه...

فعال سازی نماد اعتماد الکترونیکی برای فروشگاه های اینترنتی

امروزه با گسترش روزافزون سایتهای اینترنتی، دنیای تجارت و کسب و کار نیز به سمت وب سایتها تمایل بیشتری پیدا کرده...

تبلیغات پزشکی در اینستاگرام بدون مجوز ممنوع است

بسیاری از پیج ­های پزشکی  در اینستاگرام اقدام به تبلیغات پزشکی می‌کنند، که اگر بدون مجوز صورت گیرد ممنوع است. اینستاگرام...

اینستاگرام محمد زارع

اینستاگرام محمد زارع mohammad zare https://www.instagram.com/randdy._/ محمد زارع فینالیست برنامه عصر جدید و آکروبات کار محمد زارع...

اینستاگرام فاطمه عبادی

اینستاگرام فاطمه عبادی https://www.instagram.com/art.fatemehebadi/ فاطمه عبادی متولد 1 مرداد 1368 در ماهشهر، نقاش است. این هنرمند...

رفع هک شدن اینستاگرام

 اینستاگرام چیست: شبکه اجتماعی اینستاگرام مبتنی بر اشتراک گذاری عکس و فیلم بوده و هرکسی می تواند با ایجاد یک حساب...

رفع ریپورتی اینستاگرام

رفع ریپورتی اینستاگرام یکی از بزرگترین مشکلاتی می باشد که اغلب کاربران فعال این شبکه اجتماعی محبوب ممکن است با...

بلاک شدن در اینستاگرام

اگر شما هم جزء کاربران اینستاگرام هستید که مدتی است اینستاگرام به شما اجازه دنبال کردن حساب‌های افراد مختلف را...

جلوگیری از هک شدن اینستاگرام

برای جلوگیری از هک شدن اینستاگرام راه‌حل‌های بسیار آسانی وجود دارد که می‌توانید با استفاده از آن‌ها از صفحه...

دانلود تصویر و ویدئو از اینستاگرام

روش های دانلود تصویر و ویدئو از اینستاگرام از جمله سوال های بسیار مهمی می باشد که شاید شما نیز با آن برخورد کرده...

بک لینک سازی چیست؟

ارتباط رفته رفته باعث دیده شدن و در نهایت موفقیت را به ارمغان می آورد هرچند که همه چیز به نقش اصلی بستگی دارد تا...

گرفتن تیک آبی اینستاگرام

در این مقاله به شما نحوه گرفتن تیک آبی تایید کننده اصالت را آموزش می دهیم. اگر تمایل دارید که اکانت اینستاگرام خود...

درباره ما | راهنما | قوانین و مقررات | کاربران | تماس با ما | مقالات | اینستاگرام
طراحی سایت توسط دارکوب با استفاده از سیستم مدیریت محتوای دارکوب. با
تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است